wiesława wiesława
746
BLOG

Kto dzisiaj od Prezydenta RP odebrał Order Orła Białego

wiesława wiesława Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Już setka komentatorów wypowiedziała się pod notka z informacją o dupku żołędnym, który odmówił przyjęcia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi RP od prezydenta Andrzeja Dudy, bo mu się polski rząd nie podoba. Wg mnie, sprawa zasługuje na wzruszenie ramionami.

Dla mnie znacznie ważniejsze są sylwetki tych pięciu osob, którym dzisiaj prezydent Andrzej Duda na Zamku Królewskim w Warszawie wręczył najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej - Order Orła Białego

Są to:

·         prof. dr hab. n. med. Mieczysław Rajmund CHORĄŻY, , lekarz - onkolog, pracownik naukowy Centrum Onkologii w Gliwicach

·         Jan Krzysztof Kelus, poeta, kompozytor, w PRL autor i wykonawca piosenek tzw. drugiego obiegu

·         Adam Bujak, artysta, fotografik, który dokumentował pontyfikat Jana Pawła II

·         Zofia Teliga-Mertens,  działaczka społeczna i charytatywna,

·         prof. dr hab. Mieczysław Aleksander TOMASZEWSKI , muzykolog

Z odznaczonych najbardziej zainteresowała mnie siedząca na wózku inwalidzkim starsza pani, Zofia Teliga-Mertens.

Prezydent zdecydował przyznać order Orla Białego tej pani "w uznaniu jej znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz repatriantów z Kazachstanu, za ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi". 

Na stronie internetowej

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,161,prezydent-wreczyl-ordery-orla-bialego.html

można przeczytać:

Zofia TELIGA-MERTENS 

Jej ojciec Stefan Teliga (urodzony w Bielinach), kawaler Krzyża Virtuti Militari za bohaterstwo w wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku, osiedlił się na Kresach (Wola Rycerska na Wołyniu). W 1940 roku został zesłany z rodziną na Syberię. Zmarł na sepsę w drodze do Armii Andersa. Żona i córka zostały wywiezione do Kazachstanu, gdzie warunki były zdecydowanie gorsze niż w syberyjskiej tajdze. Głód i szerzące się choroby zakaźne dziesiątkowały zesłańców. W takich warunkach przeżyły prawie pięć lat. Zofia Teliga-Martens wspominała, że chciała zostać agronomem i pracować w Bielinach. Te marzenia pomagały jej przetrwać. Z matką do Polski wróciła dopiero w 1946 roku. Zofia ukończyła studia rolnicze we Wrocławiu. Po opuszczeniu Polski przez armię radziecką panie Teliga otrzymały, w ramach częściowej rekompensaty za utracone mienie (pozostawione w Woli Rycerskiej na Wołyniu - 45 hektarów ziemi 240-metrowy dom i siedem budynków gospodarczych) wycenione na 1,3 miliona złotych trzy budynki mieszkalne w zrujnowanych poradzieckich koszarach w Szczytnicy koło Bolesławca. Wyremontowały je na swój koszt. Zofia Teliga-Martens na własną rękę zaczęła sprowadzać z Kazachstanu rodziny polskiego pochodzenia, które otrzymały od niej mieszkania na własność. Sprowadziła 40 rodzin, w sumie ponad 200 osób. Zajęło jej to dziesięć lat i kosztowało majątek.  Powstałe osiedle nosi nazwę Kresówka.

 

 

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka