wiesława wiesława
334
BLOG

Nowy Rok bieży, w jasełkach leży….

wiesława wiesława Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Nowy Rok bieży, w jasełkach leży….

W homilii wygłoszonej w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, podczas Pasterki w łódzkiej katedrze, metropolita abp ks. Marek Jędraszewski powiedział m.in.:

[….] Od kilku lat środowisko związane ze słynnymi słownikami „Oxford Dictionary of English”, ogłasza tak zwane Słowo Roku. W możliwie najlepszy sposób ma ono wyrażać atmosferę oraz wydarzenia charakterystyczne dla danego roku. Według tego środowiska, dla mijającego roku 2016 takim Słowem Roku jest słowo „post-prawda”. Post-prawda określa duchową sytuację naszego czasu, w którym nie liczą się już prawdziwe, obiektywne fakty. Najważniejszą bowiem rolę odgrywają tak zwane narracje, w których mają znaczenie przede wszystkim emocje, niekiedy sztucznie stwarzane i potęgowane przez usłużne media. W ten sposób w przestrzeni publicznej kreuje się nierealną rzeczywistość, która odwołuje się przede wszystkim do emocji i osobistych przekonań. Natomiast obiektywne fakty przestają posiadać przynależną im dotąd w powszechnym myśleniu moc. Dlatego w dzisiejszej sytuacji kulturowej, zwłaszcza politycznej, za coś zupełnie zbędnego i wręcz niepotrzebnego uważa się jakiekolwiek dążenie do ustalenia tego, co się naprawdę gdzieś wydarzyło. Weryfikacja faktów ustępuje wobec emocji, które paraliżują nasze zdroworozsądkowe myślenie. [….]

Najważniejsze życzenie na Nowy Rok 2017 -  aby  „post-prawda” zniknęła z naszego życia, a powróciła prawda definiowana jako adaequatio rei et intellectus czyli zgodność rzeczywistości z intelektem.

Katechizm Kościoła Katolickiego (p. 2482) podaje za św. Augustynem, że "Kłamstwo polega na mówieniu nieprawdy z intencją oszukania". Czyli prawdę mówi jedynie ten, kto mówi zgodnie z własnym przekonaniem i to przekonanie jest zgodne ze stanem rzeczy (jest prawdziwe w sensie poznawczym).

Mówimy o prawdzie moralnej, oznaczającej zgodność między postępowaniem a przekonaniami. Osobę żyjącą w prawdzie moralnej nazywamy człowiekiem prawym. Natomiast osoba bez przekonań, adaptująca się do okoliczności zewnętrznych jest określana jako człowiek zakłamany (hipokryta, obłudnik).

U progu 2017 roku marzę, aby w naszym kraju wyraźnie zwiększyła się liczba ludzi prawych, a ludzie zakłamani stanowili pomijalnie mały margines.  

 

 

*Pełna klasyczna definicji prawdy, wywodząca się od Arystotelesa, podana przez św. Tomasza z Akwinu: Veritas est adaequatio intellectus et rei, secundum quod intellectus dicit esse, quod est, et non esse, quod non est. 

 

http://archidiecezja.lodz.pl/2016/12/ojczyzna-prawo-naszej-szczegolnej-milosci-homilia-wygloszona-pasterki-boze-narodzenie-2016/

 

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo