wiesława wiesława
2955
BLOG

Rezultaty kłamstwa smoleńskiego

wiesława wiesława Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 95

Podczas V Konferencji Interpolu ds Identyfikacji Ofiar Katastrof Masowych i Klęsk Żywiołowych (Lyon 1993r.) uzgodnione zostały procedury związane z identyfikacją ofiar katastrof. Wykaz procedur zestawionych w kolejności od metod najbardziej wiarygodnych do metod tylko sugerujących tożsamość przedstawia się następująco:

  1. porównanie profilu genetycznego DNA,
  2. porównanie odcisków palców (linii papilarnych)
  3. badanie uzębienia i innych danych 
  4. badania radiologiczne,
  5. porównanie danych medycznych (przebyte zabiegi lecznicze i chirurgiczne),
  6. porównanie znaków szczególnych (blizny, tatuaże),
  7. porównanie danych rys opisowych,
  8. identyfikacja rzeczy osobistych,
  9. identyfikacja na podstawie dokumentów ujawnionych przy zwłokach lub szczątkach,
  10. rozpoznanie przez świadków, członków rodziny lub znajomych.

W 1995 roku utworzona została Europejska Sieć Laboratoriów Kryminalistycznych (ENFSI), która opracowała w 2000 roku europejski wzorzec dotyczący badań miejsca katastrofy masowej. W niektórych państwach (Wielka Brytania, Belgia) utworzone zostały wielospecjalistyczne ekipy (Disaster Victim Identification, w skrócie DVI) zajmujące się wyłącznie identyfikacją ofiar katastrof.

W Polsce w województwie śląskim określono szczegółowe procedury działania w razie wystąpienia katastrofy, w tym procedury dotyczące postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Na podstawie zarządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 10 lipca 2007 roku utworzono roku Pluton Identyfikacji Ofiar Zdarzeń Katastrofalnych. Ta formacja posiada własny personel i sprzęt przeznaczony do identyfikacji ofiar katastrof.

Kiedy 10 kwietnia 2010 r. do Polski dotarła wiadomość o katastrofie polskiego samolotu państwowego w Smoleńsku, rodziny ofiar katastrofy zostały telefonicznie poinformowane, że mają spodziewać się wizyty funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy pobiorą materiał genetyczny do badań DNA. Ta procedura została zrealizowana zgodnie z zapowiedzią - materiał genetyczny został pobrany, rodziny dostarczyły tez zdjęcia rentgenowskie i dokumentacje medyczne. Można było więc mniemać, ze identyfikacja ofiar katastrofy prowadzona będzie z zaleceniami opracowanymi przez Interpol w 1993 roku; Polska i Rosja są przecież członkami tej organizacji.

Zapewniano wtedy, że każdy szczątek zostanie przebadany genetycznie.

Niestety, zostaliśmy wprowadzeni w błąd - tych badań nie wykonano; do długiej listy kłamstw smoleńskich  doszło jeszcze jedno, jakże bolesne w skutkach dla rodzin ofiar.

Teraz jesteśmy świadkami kolejnego skandalu z zamianą ciał. I świadkami powstawania narracji,  że nie było procedur co do postępowania w przypadku takiej katastrofy, że rodziny powinny lepiej zadbać o identyfikacje ofiar. Jest to niebywała wręcz bezczelność, ta kolejna próba rozmycia odpowiedzialności za skandaliczne zachowania polskiego rządu i polskich prokuratorów w kwietniu 2010 roku.

Procedury były, wiadomo było, co powinno się robić, jak ma działać prokuratura czy rząd i jego przedstawiciele. Niestety, nikt nie był w stanie dopilnować, aby postępowano zgodnie z prawem i obowiązującymi procedurami. Członkowie rządu Donalda Tuska i prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej  okazali się ludźmi absolutnie nieprzygotowanymi do pełnienia swojej roli.

 

***

Aleksandra Włodarska, Standardy i wybrane metody identyfikacji stosowane przy dokonywaniu oględzin miejsca na przykładzie katastrofy masowej, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, nr 18(1), 2016, s. 85-95,

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka