wiesława wiesława
3474
BLOG

Dlaczego prokurator zarządził ekshumacje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej?

wiesława wiesława Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 41

Wczoraj w nocy na polecenie prokuratora prowadzącego śledztwo w sprawie zaistniałego w dniu 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk Północny nieumyślnego spowodowania katastrofy statku powietrznego Polskich Sił Zbrojnych Tu-154M nr boczny 101 z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, w wyniku której śmierć poniosło 96 osób, dokonano ekshumacji zwłok jednej z ofiar, Stefana Melaka. Informacja o tej ekshumacji znalazła się w notce:

http://newsroom.salon24.pl/736841,kolejne-ekshumacje-smolenskie-mam-nadzieje-ze-jest-tam-pochowany

I natychmiast pod notka nastąpił wysyp plugawych komentarzy, tak jak to wcześniej miało miejsce pod notkami informującymi o ekshumacji zwłok Lecha i Marii Kaczyńskich.

Autorzy tych komentarzy z monotonią młynka tybetańskiego powtarzają zdania:

  • Polskie prawo nie przewiduje obowiązku powtarzania czynności po powrocie zwłok do kraju.
  • W czym ruskie sekcje gorsze od polskich?
  • Taki Melak np. rozpoznał ciała, dostał badania DNA potwierdzające tożsamość jego brata ale to gościa nie przekonuje więc łazi i wszystkim zarzuca złą wolę czy wręcz oszustwa...
  • Dotychczasowe ekshumacje niczego nowego do tego głownego sporu nie wniosły. I nawet jesli okaże się, ze w jakiejs trumnie są pomieszane szczatki ofiar to bedzie to swiadczyc jednynie o bałaganie, a nie o niczym wicej.

Autorzy tych prymitywnych komentarzy nie zadali sobie trudu zapoznania się z postanowieniem prokuratora w sprawie ekshumacji, oględzin i otwarcia zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. To postanowienie zostało opublikowane przez jednego blogerów Salonu24, który jest krewnym jednej z ofiar katastrofy, ma status pokrzywdzonego w prowadzonym śledztwie i w związku z tym otrzymał odpowiednie pismo z Prokuratury Krajowej.

Na stronie http://stanzag.salon24.pl/733741,czas-dokumentow-ekshumacje znajdują się skany tego pisma prezentującego postanowienie prokuratora wraz z uzasadnieniem. Prokurator Robert Bednarczyk, który wydal to postanowienie w sprawie ekshumacji, oględzin i otwarcia zwłok, obszernie uzasadnia konieczność przeprowadzenia tych czynności procesowych.

Zatem niech komentatorzy, jazgoczący o politycznych przesłankach zarządzonych przez PK ekshumacji najpierw wnikliwie zapoznają się z treścią tego pisma.

Cytuję treść pisma :

Prokuratura Krajowa, Zespół Śledczy nr 1,

Pismo nr PK III 1 DS. 1.2016                                                Warszawa dnia 7 października 2016 roku

Postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych

Robert Bednarczyk - prokurator Prokuratury Regionalnej oddelegowany do Prokuratury Krajowej – w sprawie zaistniałego w dniu 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk Północny nieumyślnego spowodowania katastrofy statku powietrznego Polskich Sił Zbrojnych Tu-154M nr boczny 101 z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, w wyniku której śmierć poniosło 96 osób – wszyscy członkowie załogi i pasażerowie wraz z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej i jego małżonką – to jest o przestępstwo z art. 173 §2 i 4 kodeksu karnego – oraz przeciwko Pawłowi Plusninowi podejrzanemu o umyślne spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa tej katastrofy – to jest o przestępstwo z art. 174  §1 Kodeksu Karnego i Wiktorowi ryżanko, podejrzanemu o jej nieumyślne spowodowanie = to jest o przestępstwo z art. 173 §2 i 4 kodeksu karnego,

- na podstawie art.193 §1 i 3, 194, 209 §1 i 4 oraz 210 kodeksu postępowania karnego

postanowił

  1. powołać Zespół Biegłych z zakresu medycyny sądowej w składzie:

[…]

Celem przeprowadzenia w odniesieniu do niżej wymienionych ofiar, których zwłoki ujawniono na miejscu katastrofy samolotu Tu-154M o numerze bocznym 101:

[….]

Radiologicznego zobrazowania przestrzennego, oględzin i otwarcia zwłok

[… ]

Uzasadnienie

Prokuratura Krajowa kontynuuje śledztwo wszczęte przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie nieumyślnego sprowadzenia w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku na terenie Federacji Rosyjskiej katastrofy lotniczej polskiego samolotu Tu-154M nr boczny 101 z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, w wyniku której śmierć poniosło 96 osób – wszyscy członkowie załogi i pasażerowie wraz z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej i jego małżonką – to jest o przestępstwo z art. 173 §2i 4 KK.

Z dotychczasowych ustaleń postępowania wynika, że krytycznego dnia polska delegacja z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej na czele udawała się na rocznicowe obchody do Katynia. Podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku Smoleńsk Północny samolot uległ katastrofie. Na miejscu zdarzenia przedstawiciele służb ratowniczych oraz władz lokalnych Federacji Rosyjskiej stwierdzili, że wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi ponieśli śmierć na miejscu. Bezpośrednio po katastrofie funkcjonariusze służb śledczych Federacji Rosyjskiej przystąpili do oględzin miejsca zdarzenia orz czynności identyfikacyjnych zwłok, zaś rosyjscy biegli lekarze sądowi, jak wynika z dokumentacji procesowej przedstawionej stronie polskiej w drodze pomocy prawnej, przeprowadzili oględziny zewnętrzne i sekcje zwłok ofiar katastrofy. W czynnościach tych nie wzięli udziału funkcjonariusze polskich organów ścigania oraz polscy biegli z zakresu medycyny sądowej, których przedstawiciele organów śledczych Federacji Rosyjskiej poinformowali, że zostały one ukończone lub znajdują się w końcowej fazie. Udział przybyłych do Smoleńska i Moskwy polskich prokuratorów, funkcjonariuszy policji, lekarzy, ratowników medycznych, psychologów i kapłanów ograniczył się w istocie do wsparcia i pomocy dla przybyłych na miejsce osób najbliższych dla zmarłych.  Niezwłocznie po identyfikacji zwłok, były one zamykane w metalowych trumnach, a następnie sukcesywnie transportowane do Polski, gdzie bez wykonywania jakichkolwiek innych czynności procesowych poddawano je pochówkowi.  

W toku czynności prowadzonych w sprawie przez WPO w Warszawie powzięto istotne wątpliwości co do rzetelności działań strony rosyjskiej – zarówno w zakresie identyfikacji ciał poszczególnych ofiar jak i stwierdzonych u nich przez rosyjskich biegłych obrażeń.

Począwszy od sierpnia 2011 roku WPO dokonała ekshumacji oraz zarządziła oględziny zewnętrzne i otwarcie zwłok Zbigniewa Wassermana, Przemysława Gosiewskiego, Janusza Kurtyki, Anny Walentynowicz, Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, Ryszarda Kaczorowskiego, Tadeusza Lutoborskiego, Ryszarda Rumianka i Zdzisława Króla.

Czynności te doprowadziły do jednoznacznego stwierdzenia, ze w każdym z tych przypadków, wydanych opiniach rosyjscy biegli lekarze sądowi pominęli opisanie szeregu obrażeń doznanych przez ofiary, a w kilku opisali obrażenia jakie w istocie nie zaistniały. Jednakże szczególna wagę co do niskiej oceny pracy rosyjskich służb śledczych i medycznych przypisać należy rażącym błędom w zakresie identyfikacji ofiar czego konsekwencją była zamiana ciał Anny Walentynowicz i Teresy Waleskiej- Przyjałkowskiej, Ryszarda Kaczorowskiego i Tadeusza Lutoborskiego, Ryszarda Rumianka i Zdzisława Króla. Podkreślić należy, ze wnikliwa analiza dokumentacji  z czynności sądowo-lekarskich przeprowadzonych przez stronę rosyjską także w odniesieniu do ofiar katastrofy, których ekshumacji dotychczas nie przeprowadzono, rodzi poważne wątpliwości co do ich rzetelności. Wniosek ten potwierdza opinia polskich biegłych z zakresu medycyny sądowej wydana na podstawie analizy materiałów rosyjskich oraz dokumentacji medycznej ofiar. Zgodnie z dyspozycją art. 201 KPK w przypadku niepełności lub niejasności opinii biegłego powinnością organu procesowego jest ich usunięcie, co może zostać przeprowadzone przez przesłuchanie biegłych bądź ponowne wezwanie do wydania opinii uzupełniającej tych samych lub innych biegłych.

Strona polska w toku śledztwa PO V Ds. 111.2016 Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do organów śledczych Federacji Rosyjskiej z wnioskiem o pomoc prawną , celem wykonania czynności procesowych mających na celu wyjaśnienie stwierdzonych po ekshumacji dziewięciu ofiar sprzeczności nierzetelności poczynań biegłych w toku oględzin i otwarcia zwłok. Organa Federacji Rosyjskiej odmówiły wykonania tych czynności, motywując swoje stanowisko regulacjami wewnętrznymi, uniemożliwiającymi przeprowadzenie w tym trybie czynności wobec obywateli rosyjskich, którzy mogą być narażeni na odpowiedzialność karną.

Okoliczności powyższe czynią wysoce prawdopodobnym, że przeprowadzenie ekshumacji oraz oględzin i otwarcia zwłok pozostałych ofiar katastrofy także mogą ujawnić nieprawidłowości w zakresie dotychczas przeprowadzonych czynności zarówno w sferze określenia doznanych obrażeń ciala jak i identyfikacji zwłok.

Nie może budzić najmniejszych wątpliwości, iż art. 297 §1 pkt. 4 KPK, który określa cle postępowania karnego, miedzy innymi przez wyjaśnianie okoliczności sprawy, w realiach niniejszej sprawy obliguje organa procesowe do prawidłowej identyfikacji pokrzywdzonych i precyzyjnego określenia doznanych przez nich obrażeń ciała. [….]

 

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka