wiesława wiesława
2068
BLOG

Donos na Polskę

wiesława wiesława Polityka Obserwuj notkę 69

Dziwne, jak punkt widzenia
Automatycznie zmienia
Skalę naszych kryteriów
Uznania czy potępienia.

(Marian Hemar, Teoria względności)

 

13 kwietnia Parlament Europejski obradował nad projektem rezolucji dotyczącej kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Projekt rezolucji stworzyły wspólnie największe frakcje europarlamentu - socjaliści i chadecy, a poparcie dla tego projektu zadeklarowały również inne ugrupowania: Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica oraz Zieloni - Wolny Sojusz Europejski.

Punktem wyjścia do opracowania projektu rezolucji był donos złożony przez polityków Platformy Obywatelskiej, partii, która ze sporu o Trybunał Konstytucyjny uczyniła główne narzędzie walki politycznej, gdyż nie ma innego pomysłu na program dla Polski. 
 

W październiku 2010 roku republikański Kongresmen Peter King złożył w Kongresie USA projekt rezolucji, w sprawie katastrofy polskiego samolotu państwowego w Smoleńsku. W rezolucji wymienił ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego, przypomniał, że Lech Kaczyński udawał się na uroczystość oddającą hołd 22 tysiącom oficerów polskich, którzy zginęli w lasach katyńskich oraz zwrócił uwagę, że  polskiej stronie odmówiono dostępu do miejsca katastrofy, przekazano jedynie kopię zapisu rejestratorów oraz nie przekazano czarnych skrzynek. W listopadzie 2010 roku posłowie Antoni Macierewicz i Anna Fotyga udali się do Waszyngtonu aby przekazać kongresmenowi Peterowi Kingowi listę z podpisami Polaków ws. powołania międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Wtedy z ust rzecznika polskiego rządu Pawła Grasia padły słowa najwyższego potępienia dla inicjatywy posłów Fotygi i Macierewicza:

Zwracanie się do obcego mocarstwa, podważanie wobec obcego mocarstwa zaufania do instytucji i państwa polskiego to jest absolutny skandal.

(Paweł Graś, „Sygnały dnia”, PR I Polskiego Radia, 15 listopada 2010 roku)

Uważam, ze jest to absolutny i totalny skandal, ocierający się o zdradę. Gdyby w każdych innych warunkach doszło do sytuacji, że mamy legalne państwo, legalny rząd i legalne władze, legalne instytucje i ktoś zwraca się do obcego mocarstwa, mówiąc, że te instytucje są niewiarygodne, ze to państwo jest nieważne, że to czym to państwo się zajmuje, budzi wątpliwości, to jest sytuacja absolutnie skandaliczna i niedopuszczalna. Kiedy Polska potrzebuje pomocy eksperckiej, to się o nią zwraca.

(Paweł Graś, rzecznik rządu Donalda Tuska w Radiu Zet, 14 listopada 2010 roku).

Zaś  premier ówczesnego rządu, Donald Tusk zapewniał, że „rząd wykorzystał wszystkie dostępne możliwości",by śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przybliżało nas do prawdy i  że "rząd nie pozwoli na zepsucie dobrych relacji z Rosją w związku z tym dochodzeniem"

Wcześniej prokurator Marek Pasionek, który spotkał się z oficerami CIA i FBI prosząc o pomoc w sprawie smoleńskiego śledztwa został zawieszony w czynnościach przez prokuratora Parulskiego.

Dzisiaj, kiedy Parlament Europejski zajmuje się donosem na Polskę, ówczesny premier polskiego rządu, Donald Tusk powiedział dziennikarzom:

Nie przejmujmy się tym, co mogą zrobić nam przyjaciele w Europie - bo nic złego nie zrobią - przejmujmy się tym, co mogą zrobić złego rządzący Polską! […]Mam taką radę dla polskiego rządu - choć nie jestem doradcą - jeśli władza nie chce, by międzynarodowa opinia zajmowała się polskimi sprawami, to niech nie dostarcza pretekstu. Dziś tych pretekstów jest aż nadto.

Obsadzony w roli szefa Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk nie widzi dzisiaj niczego niewłaściwego w składaniu  skargi na legalny polski rząd w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj zdaniem Donalda Tuska jest rzeczą normalną, że europosłowie zajmują się sprawą Polski. A obecny szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna bez cienia żenady mówi:

Mówiłem, że będziemy aktywni w Europie i jesteśmy. […] Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Ta sytuacja dojrzewała przez miesiące. (…) Nie było żadnego sygnału, ze coś się zmieni, stąd ta rezolucja. To jest poważne ostrzenie.

(Grzegorz Schetyna w audycji Sygnaly dnia”, PR I Polskiego Radia, 13 kwietnia 2016 r.)

 

 

***

 

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/275108,Amerykanska-misja-Fotygi-i-Macierewicza

http://wpolityce.pl/polityka/288633-strasburg-tusk-z-rada-dla-rzadu-nie-przejmujmy-sie-tym-co-moga-zrobic-nam-przyjaciele-w-europie-ale-tym-co-zlego-moga-zrobic-rzadzacy-polska

 

 

 

 

 

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka