wiesława wiesława
830
BLOG

Otwarcie Muzeum im Rodziny Ulmów w Markowej

wiesława wiesława Kultura Obserwuj notkę 40

Po kilku latach zakończyła się wreszcie budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Będzie to pierwsza w Polsce instytucja muzealna poświęcona Polakom ratującym Żydów. Do tej pory nie było bowiem w Polsce miejsca, w którym w sposób usystematyzowany prezentowane byłyby sylwetki ludzi, którzy mimo tak wielu zagrożeń, decydowali się pomóc skazanym na zagładę Żydom.

Markowa to niewielka miejscowość niedaleko Rzeszowa, w której 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w siódmym miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię wraz z szóstką ich dzieci. Przed ii wojną światową w Markowej mieszkało około 120 Żydów. Wojnę przeżyło 21 Żydów ukrywanych w pięciu chłopskich domach.

Podstawowym celem MPRŻ jest upamiętnienie Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej – mimo grożącej im kary śmierci – pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę, a także upowszechnianie wiedzy o nich.

Muzeum w Markowej nie jest duże, zostało ulokowane w budynku o powierzchni 500 m2, a jego część wystawiennicza to sala o powierzchni 250 m2.  Podstawą ekspozycji jest dokumentacja dotycząca Polaków ratujących Żydów na terenie województwa podkarpackiego, przekazana do Muzeum przez oddziały IPN w Rzeszowie i Krakowie. Na placu muzealnym znajdują się tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc udzielaną Żydom na Podkarpaciu, a na ścianie przed wejściem – tabliczki z nazwiskami osób ratujących Żydów. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby w przyszłości można było te wykazy uzupełniać i ewentualnie weryfikować.

Znaczną część materiału  ikonograficznego prezentowanego w muzeum stanowią zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej. W zbiorach znalazła się część zdjęć oryginalnych, wśród nich wykonane w 1944 roku, poplamione krwią ofiar niemieckiej zbrodni. W zbiorach znajdują się także drzwi ze śladami po kulach z egzekucji rodziny Baranków, których Niemcy zabili za pomoc udzieloną Żydom. Ponadto prezentowane będą historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej udzielali pomocy Żydom. Planowane są pokazy filmów, lekcje muzealne dla młodzieży, spotkania dyskusyjne i konferencje naukowe.

Muzeum będzie spełniać więc rolę placówki naukowej, a także edukacyjno-oświatowej. Będą w nim eksponowane wystawy czasowe związane tematycznie z historią Żydów i Polaków oraz stosunkami polsko-żydowskimi. Pierwsza z nich, która będzie prezentowana podczas otwarcia, poświęcona jest Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Zagłada Żydów na ziemiach polskich”.

Oprócz głównej sali wystawowej budynek muzeum ma również salę mniejszą, przystosowaną do spełniania różnych funkcji. Będą się w niej odbywać pokazy filmów, lekcje muzealne dla młodzieży, spotkania dyskusyjne itp.

Formalnie Muzeum w Markowej jest oddziałem Muzeum Zamku w Łańcucie. Założycielem tej placówki jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, który przekazał większość środków na zrealizowanie tego projektu. Częściowego wsparcia udzieliło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast gmina Markowa przekazała bezpłatnie działkę, na której Muzeum zostało wybudowane. Dyrektorem Muzeum jest dr Mateusz Szpytma.

Strona internetowa MPRŻ: http://www.muzeummarkowa.podkarpackie.pl/

Filmową zapowiedź otwarcia MPRŻ można obejrzeć na stronie:

http://www.muzeummarkowa.podkarpackie.pl/index.php/aktualnosci/8-aktualnosci/16-filmowa-zapowiedz-otwarcia-muzeum

Honorowy patronat nad uroczystościami związanymi z otwarciem Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej objął Prezydent RP, pan Andrzej Duda. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpi jutro 17  marca 2016 roku. Oto szczegóły oficjalnego ramowego programu otwarcia:
 

godz. 10.00 – Jagiełła - modlitwa żydowska i chrześcijańska na cmentarzu, na którym spoczywają ciała rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów zamordowanych wraz z Ulmami.

godz. 11.30 – Markowa – modlitwa chrześcijańska i żydowska na grobie rodziny Ulmów

godz. 12.00 – Markowa – Msza Święta w kościele pw. Św. Doroty za dusze śp. Polaków Ratujących Żydów i wszystkich ofiar II wojny światowej

godz. 12.30 – Łańcut – modlitwa w Synagodze w intencji Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

godz. 17.30 – Markowa - uroczystość otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów

ok. godz. 18.30 – zakończenie oficjalnego programu

TVP Rzeszów przeprowadzi bezpośrednia transmisję z tej uroczystości (17:30 – 18:45).

 

W związku z otwarciem Muzeum w Markowej Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przygotował spektakl pt. "Dzieci Hioba. Wiek XX" na podstawie „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego. Jego premiera odbędzie się 18 i 19 marca br. w Szajna Galeria w Rzeszowie. 

Także 17 marca 2016 roku w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zostanie otwarta wystawa pt. „Ślady przeszłości – fotografie Żydów rzeszowskich z końca XIX i początków XX wieku”

 

***

http://www.muzeummarkowa.podkarpackie.pl/

http://www.muzeummarkowa.podkarpackie.pl/index.php/aktualnosci/8-aktualnosci/16-filmowa-zapowiedz-otwarcia-muzeum

https://www.youtube.com/watch?v=rIsjFUV2pN8

https://www.youtube.com/watch?v=yt8XDTEn0m8&ebc=ANyPxKqtfJ3gNfVTgtSGk-1mvBNdI_o7zxmAUfrFRIDULqKMMsSL1aqqdBZ_ROMdjUmJyygNS7TvWRgpxemP5r5dBQUPiKA00g

 

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura