wiesława wiesława
1031
BLOG

Dzień przed Synodem Biskupów w sprawie rodziny

wiesława wiesława Społeczeństwo Obserwuj notkę 29

Ks. Krzysztof Charamsa wyruszył na wojnę z Kościołem. W internecie pojawił się fragment pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Artykuł 18” , w którym ks. Charamsa w sposób emocjonalny przedstawia swoje stanowisko w kwestii homoseksualizmu w ogóle, a w szczególności w kwestii tzw. związków partnerskich. Producentem filmu jest portal Queer.pl, a patronami są stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”, magazyn „Replika” i fundacja „Feminoteka”.

Emocjonalne przemówienia są specjalnością ks. Charamsy. Trzy lata temu ks. Charamsa w równie emocjonalny sposób przemawiał w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie zachęcając do podejmowania „biegu naszej wiary, która wymaga wciąż nowego zahartowania, treningu, ascezy, modlitwy, pokonania siebie”.

Data rozpoczęcia wojny z Kościołem nie jest przypadkowa – jutro, 4 października 2015 roku rozpoczyna się w Rzymie Synod Biskupów poświęcony rodzinie. Dzień wcześniej ks. Charamsa zdecydował się wystąpić w roli bojownika o prawa homoseksualistów i przekonywać, że tworzą takie same rodziny jak pary heteroseksualne i należy im się ochrona państwa.

Próby polemiki z ks. Charamsą są oczywistą stratą czasu. Za pozbawione sensu uważam również obrzucanie tego człowieka inwektywami i potępieniami. W tej sprawie moja propozycja dla katolików jest następująca - pójść drogą wskazaną przez metropolitę łódzkiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w liście pasterskim, który w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej. W liście tym abp Marek Jędraszewski napisał m.in.:

Aby być prawdziwie mądrym człowiekiem i aby zasłużyć na błogosławieństwo Chrystusa: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5, 9), trzeba wyruszyć na drogę duchowego radykalizmu. O nim niezwykle plastycznie i przejmująco mówił Chrystus w dzisiejszej Ewangelii, zwracając się z następującymi wskazaniami do swoich uczniów: „jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie, chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła” (Mk, 9, 45. 47). Radykalizm ten wynika z tego, że człowiek zostaje postawiony wobec konieczności wyboru: królestwo Boże albo grzech. W tej sytuacji Chrystus domaga się od swoich uczniów, aby w sposób zdecydowany i jednoznaczny opowiedzieli się za królestwem Bożym, a równocześnie odcięli się od tego wszystkiego, co mogłoby prowadzić do grzechu – nawet jeśli by to odcięcie wiązało się z osobistym zmaganiem, a nawet z cierpieniem. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie wielokrotnie przychodzi nam stawać wobec trudnych wyborów, w których w grę wchodzi szczególne: albo – albo. Nie zawsze wiemy, jak się wtedy zachować. Wówczas z pomocą przychodzą nam następujące słowa Pana Jezusa: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37). Mamy się więc jednoznacznie opowiadać za tym, czego oczekuje od nas sam Chrystus, a równocześnie podobnie jednoznacznie odrzucać wszelkie zło, które często w sposób kłamliwy i zwodniczy przybiera pozory dobra. Wierne trwanie przy nauce Chrystusa wymaga od nas najpierw właściwego – czyli zgodnego z Ewangelią – rozeznania sytuacji, w jakiej się aktualnie znajdujemy, a następnie odwagi i mocy ducha, aby konsekwentnie zdążać za wskazaniami naszego Mistrza i Pana. Do tego rozeznania i do tego dążenia drogami Chrystusa potrzebna nam jest przede wszystkim modlitwa. 

Dzisiaj, kiedy za kilka dni zacznie się miesiąc październik, chciałbym Was, Najmilsi, w sposób szczególny zachęcić do modlitwy różańcowej. Do odmawiania właśnie tej modlitwy wzywała – także nas – Matka Najświętsza w swoich wielkich i uznanych przez Kościół objawieniach, zwłaszcza w Lourdes i Fatimie. Równocześnie bardzo Was proszę, Najdrożsi, abyście tę modlitwę za przyczyną Matki Najświętszej zanosili do Pana Boga szczególnie w dwóch intencjach: za Synod Biskupów poświęcony rodzinie, który rozpocznie się 4 października br., a także w intencji naszej Ojczyzny, aby pozostała ona – jak głosiło hasło z 1957 roku, z pierwszego roku Wielkiej Nowenny przed Millennium Chrztu Polski – wierna „Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”. Proszę, aby w tę modlitwę włączyło się jak najwięcej osób, które by ją odmawiały indywidualnie lub wspólnotowo, a jednocześnie zarządzam, aby podczas nabożeństw październikowych tego roku jedną dziesiątkę różańca ofiarowano za Synod Biskupów, a jedną za Polskę, pozostałe zaś w innych ważnych intencjach wskazanych przez duszpasterzy naszej Archidiecezji. 
Równocześnie pragnę z całego serca podziękować duszpasterzom i wiernym parafii Archidiecezji Łódzkiej, które podjęły mój apel ze stycznia tego roku i które od 2 lutego – parafia po parafii – trwały lub będą jeszcze trwać na modlitwie w intencjach Synodu oraz małżeństw i rodzin. Jestem głęboko przekonany, że ten modlitewny trud przyniósł i ciągle przynosi błogosławione owoce dla wielu naszych rodzin, dla naszej Archidiecezji oraz całego Kościoła katolickiego. Nie może być zresztą inaczej, gdyż nasz osobisty wysiłek zmierzający do odrzucenia błędnych ideologii zagrażających małżeństwu i rodzinie, a przez to także stanowiących ogromne niebezpieczeństwo dla dobrej przyszłości naszej Ojczyzny, jest połączony z trwaniem wraz z Matką Najświętszą na kolanach przed Bogiem.

 

Cały list można przeczytać na stronie: http://archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=0197761c78b89752c6b49558d1a2e7d0

PS.  Godzine temu ks. Fedrico Lombardi SJ, rzecznik Stolicy Apostolskiej oświadczył, że ks. Charamsa nie może już wykonywać swoich zadań w Kongregacji Nauki Wiary i na uniwersytetach papieskich. Natomiast inne aspekty jego sytuacji leżą w kompetencji jego ordynariusza diecezjalnego.

Treść komunikatu opublikowanego przez KAI znajduje się :

http://gosc.pl/doc/2739917.Watykan-zwolnil-ks-Charamse

 

 

 

 

 

 

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo