wiesława wiesława
612
BLOG

Kolejnych dwunastu Żołnierzy Wyklętych odzyskało nazwiska

wiesława wiesława Społeczeństwo Obserwuj notkę 7

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN uruchomił nowy portal edukacyjny:

http://poszukiwania.ipn.gov.pl/

 

poświęcony tematyce poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego – ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.

 

Na nowym portalu podano dzisiaj nazwiska 12 żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w powojennej Polsce zostali skazani na śmierć i zabici. Ciała tych żołnierzy zostały zidentyfikowane w wyniku prac ekshumacyjno-identyfikacyjnych prowadzonych od trzech lat w kwaterze Ł cmentarza powązkowskiego.

 

Wśród zidentyfikowanych są:

Stanisław Mieszkowski (1903–1952), komandor Marynarki Wojennej.

Zbigniew Przybyszewski (1907–1952), komandor Marynarki Wojennej.

 

Zidentyfikowano również szczątki ostatniego komendanta Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej i Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej, kpt. dypl. Wojska Polskiego, ppłka Armii Krajowej, Antoniego Olechnowicza (1905-1951), ps. „Krzysztof", „Kurkowski", „Lawicz", „Pohorecki", „Meteor".

 

Udało się zidentyfikować ciała żołnierzy oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora".

por. Romana Grońskiego (1926–1949), ps. „Żbik",

ppor. Jerzego Miatkowskiego (1923–1949), ps. „Zawada"

por. Edmunda Tudruja (1923–1949), ps. „Mundek"

por. Arkadiusza Wasilewskiego (1925–1949), ps. „Biały"

 

oraz

Adama Gajdka (1915–1949), ps. „Agata", „Antek", „Olek", podoficera Wojska Polskiego, żołnierza ZWZ AK, Zrzeszenia „WiN", szefa siatki wywiadowczej o kryptonimie „Instytut Bakteriologiczny"

i

Karola Rakoczego (1928–1950), żołnierza Ruchu Oporu Armii Krajowej, następnie Narodowych Sił Zbrojnych. Aresztowany po walce z grupą operacyjną UB-KBW nieopodal wsi Sinogóra w powiecie mławskim, na skutek postrzału kręgosłupa cierpiał na całkowity bezwład kończyn dolnych.

 

Zidentyfikowano również ciała skazanych przez Najwyższy Sąd wojskowy pod nieprawdziwym zarzutem udziału w tzw. spisku w wojsku:

Jana Czeredysa (1912–1948), majora Wojska Polskiego,

Aleksandra Adama Kity (1912–1952), podpułkownika Wojska Polskiego,

Mariana Orlika (1916–1952), podpułkownik Wojska Polskiego.

 

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwania miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów zapowiada wykonanie trzeciego, ostatniego i najtrudniejszego zarazem etapu prac, podczas którego kierowany przez niego zespół naukowców będzie poszukiwać szczątków jeszcze ok. 90 osób, o których wiadomo, że zostały zamordowane w więzieniu MBP na Rakowieckiej i pochowane na Łączce. Będzie to bardzo trudny etap badań, ponieważ trzeba znaleźć sposób, aby dotrzeć do ofiar, które leżą pod współczesnymi pomnikami z lat 1982-1984. (w latach 80. „Łączka” została przeznaczona pod pochówki ludzi zasłużonych dla władzy komunistycznej). W wyniku tych decyzji na jednym obszarze głębiej mamy pochówki ofiar, a wyżej pochówki tych, którzy do ich śmierci doprowadzili.

Jednak prof. Szwagrzyk ma nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i w tym roku uda się sfinalizować trzeci etap, bo  dopiero wówczas będziemy mogli powiedzieć, że nasza praca na Łączce została zakończona. W tej chwili jesteśmy ciągle w trakcie, dopóki nie ma trzeciego etapu, dopóki nie znaleźliśmy wszystkich ofiar.

Powązkowska Łączka jest niebezpiecznym miejscemdla wszystkich, którzy chcą nam przedstawić system komunistyczny jako zwyczajny system, który kojarzy się dobrze, np. z darmowymi wczasami czy rozdawaniem goździków na 8 marca. Łączka mówiznacznie lepiej niż dziesiątki tomów książek o tym, czym był system komunistyczny. To, w jaki sposób potraktowano ludzi, których „władza ludowa” skazała na karę śmierci, to, jak ich ciała zbezczeszczono, wrzucając bezpośrednio do dołów, strzelając wcześniej w potylicę skazańcom, to, że niektórych posypywano wapnem, innych przebierano w mundury Wehrmachtu, to, że przez środek pola więziennego poprowadzono drogę, a w latach 80. pochowano na Łączce ludzi zasłużonych dla systemu komunistycznego, jest czymś nieprawdopodobnym. Czymś, co obnaża całą istotę komunizmu, pokazuje, czym on był, jak bardzo zbrodniczy był to system– mówi prof. Szwagrzyk.

 

http://www.naszdziennik.pl/mysl/69631,zbudujmy-mauzoleum-zolnierzy-niezlomnych.html

 

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo